Zastosowanie kwasu hialuronowego w zabiegach odmładzających

Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w kosmetyce, medycynie estetycznej, a także okulistyce, ginekologii, ortopedii. To substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, a największe jej stężenie znajduje się w skórze, mazi stawowej i ciele szklistym oka. Stanowi również budulec ścian naczyń krwionośnych i składnik płynów ustrojowych oraz tkanki łącznej. Kwas hialuronowy spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie. Przyczynia się do utrzymania odpowiedniego napięcia i nawodnienia tkanki, sprawiając, że jest ona gładka, jędrna, elastyczna i odpowiednio nawilżona.

Niestety wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie stopniowo się zmniejsza, co prowadzi do degradacji tkanek, w których się znajduje. To prowadzi do przesuszenia skóry i jej ścieczenia z powodu spadku nawilżenia, pojawienia się zmarszczek, zmian owalu twarzy, utraty objętości warg i policzków, wyostrzenia rysów twarzy. Z tego też powodu bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi odmładzające, polegające na uzupełnieniu braków kwasu hialuronowego.

Niedobory kwasu hialuronowego w organizmie

W wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu dochodzi do zmniejszenia zawartości kwasu hialuronowego. To prowadzi przede wszystkim do suchości skóry, zmniejszenia jej zdolności regeneracyjnych, utraty jędrności i elastyczności. Najbardziej widocznym objawem niedoborów kwasu hialuronowego są zmarszczki, a także charakterystyczne zmiany starcze. Ten efekt z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na kondycję skóry oraz jej estetykę.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej i kosmetyce

Kwas hialuronowy jest bardzo ważnym składnikiem wielu kremów i preparatów o właściwościach odmładzających. Najczęściej jednak bywa używany w profesjonalnych zabiegach wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Na bazie kwasu tworzone są różnorodne preparaty do wypełniania zmarszczek. Występuje w postaci plastycznego, krystalicznego, elastycznego żelu, który po wprowadzeniu wypełnia zmarszczki. Co więcej, kwas hialuronowy stosowany jest również w celu przyspieszenia procesów gojenia się ran, oparzeń czy wrzodów skóry.

Leave a Reply