Rodzaje zmarszczek na twarzy

Mianem ‘zmarszczek’ określamy podłużne zagłębienia na skórze, które pojawiają się na naszej twarzy wraz z wiekiem. Zmarszczki w większym lub mniejszym stopniu dotyczą każdego, kto ma już za sobą okres młodości. U jednych pojawiają się one dość szybko, u innych nieco później. Do powstawania zmarszczek przyczyniają się przede wszystkim procesy związane ze starzeniem organizmu, ale pewien wpływ mają również inne czynniki, w tym m.in. uwarunkowania genetyczne, dieta, stosowane używki (głównie palenie papierosów) itp. Nie da się całkowicie wyeliminować zmarszczek, nawet zaawansowane operacje plastyczne nie są w stanie zatrzymać mijającego czasu. Można jednak skutecznie powstrzymywać ich rozwój, wykonując odpowiednie zabiegi kosmetyczne i estetyczne, a także regularnie dbając o nawilżenie i prawidłowe odżywienie skóry.
Dobór odpowiednich metod przeciwdziałania zmarszczkom warto zacząć od zaznajomienia się ze specyfiką problemu. Poniżej przedstawiamy podział zmarszczek na różne rodzaje wraz z ich krótką charakterystyką.
Podział zmarszczek na twarzy ze względu na przyczynę ich powstawania
• Zmarszczki mimiczne. To jeden z najbardziej naturalnych rodzajów zmarszczek. Powstają pod wpływem ruchów mięśni twarzy, które są związane z mimiką. Zwykle pojawiają się jako pierwsze, między 25. a 30. rokiem życia. Przede wszystkim zlokalizowane są między nosem a ustami, dookoła oczu i na czole.
• Zmarszczki posłoneczne. Powstają pod wpływem szkodliwego działania promieni słonecznych. Najczęściej towarzyszą im przebarwienia skóry.
• Zmarszczki senne. Powstają pod wpływem ułożenia skóry twarzy podczas snu.
• Zmarszczki grawitacyjne. Niestety jest to najpoważniejszy rodzaj zmarszczek, najtrudniejszych do wyeliminowania. Przyczyną ich występowania są naturalne procesy starzenia się organizmu.
Podział zmarszczek na twarzy ze względu na miejsce ich występowania
• Zmarszczki na czole. Mogą być poziome i pionowe. Pionowe określane są mianem tzw. lwiej bruzdy. Tworzone są przez dwie lub trzy pionowe zmarszczki pomiędzy brwiami.
• Kurze łapki. Są to promieniście ułożone zagłębiania w okolicy kącików oczu. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a jednocześnie silnie działają na nią mięśnie okrężne oka (mięśnie te kurczą się podczas uśmiechu i mrużenia oczu), co sprzyja powstawaniu kurzych łapek.
• Zmarszczki pod oczami. Pojawiają się najczęściej. Skóra pod oczami jest delikatna i bardzo cienka, więc wykazuje największą wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Zmarszczki pod oczami pojawiają się w wyniku mimiki twarzy, tendencji do przesuszenia skóry itp.
• Zmarszczki wokół ust. Jeden z rodzajów zmarszczek wokół ust są tzw. usta palacza, chociaż pojawiają się nie tylko u osób palących papierosy. Znane są też pod nazwą “kodu kreskowego”. Wszystkie te określenia dotyczą pionowych zagłębień ujawniających się po ułożeniu ust jak do gwizdania. Pojawiają się ok. 45. roku życia. Innym rodzajem zmarszczek wokół ust są bruzdy przynosowe o zabawnym określeniu “małpi pyszczek”. Pojawiają się od skrzydełek nosa do kącików ust.
• Zmarszczki marionetki. To określenie dotyczące fałd poniżej kącików ust, biegnących pionowo w dół. Inna nazwa tej przypadłości to “zmarszczki smutku”.

Leave a Reply