Peeling lekarski a peeling domowy. Różnic i skuteczność zabiegów

Wiele osób zastanawia się nad zasadnością wykonywania profesjonalnych peelingów lekarskich (medycznych), skoro w sklepach kosmetycznych dostępnych jest wiele preparatów do złuszczania naskórka w domu. Co więcej, znanych jest też wiele sposobów na przygotowanie peelingu domowymi metodami z zastosowaniem dostępnych produktów spożywczych.

Dlaczego warto regularnie wykonywać peeling i jak to robić?

Peeling to zabieg polegający na umiejętnym złuszczaniu naskórka w celu przywrócenia skórze naturalnego, zadbanego wyglądu. W ten sposób można odmłodzić i odświeżyć cerę oraz pozbyć się drobnych niedoskonałości. Jest to jedna z podstawowych czynności przygotowujących skórę do późniejszych zabiegów estetycznych. Co więcej, pozbycie się martwych komórek naskórka sprzyja lepszemu wchłanianiu się kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak kremy, serum, maseczki itp.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj wykonanego peelingu — lekarski (chemiczny, mechaniczny) lub domowy.

Peeling lekarski a metodami domowymi

Wykonywane w profesjonalnych gabinetach peelingi lekarskie — chemiczne lub mechaniczne — zapewniają znacznie intensywniejsze złuszczanie niż domowymi metodami. Wykazują działanie w głębszych warstwach skóry, podczas gdy delikatne peelingi kosmetyczne oddziałują wyłącznie na naskórek. W związku z tym za sprawą peelingu domowego nie jesteśmy w stanie tak skutecznie oczyścić skóry, jak podczas profesjonalnego zabiegu.

Nie należy się jednak obawiać peelingów lekarskich wykonywanych w profesjonalnych gabinetach. Chociaż działają mocniej i efektywniej na skórę, to jednak przeprowadzane są w umiejętny sposób i z zastosowaniem odpowiednich preparatów. Tutaj zdajemy się na wiedzę i umiejętności fachowców z zakresu medycyny estetycznej, którzy wykonają zabieg adekwatnie do potrzeb i specyfiki skóry pacjenta.

Oczywiście nie oznacza to wcale, że należy całkowicie zrezygnować z peelingów wykonywanych domowymi metodami. Działają one na skórę jedynie powierzchniowo, ale mogą być doskonałym uzupełnieniem domowej pielęgnacji. Są w stanie delikatnie pobudzić krążenie skóry, zatem aktywne składniki kremów będą się lepiej wchłaniać. Trzeba jednak odpowiednio dobrać peeling do rodzaju cery.

Leave a Reply