Nici liftingujące w zabiegach estetycznych. Specyfika i efekty

Nici liftingujące pojawiły się w gabinetach medycyny estetycznej stosunkowo niedawno, ale już należą do jednego z często wykonywanego zabiegu. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na nieinwazyjne odmładzanie i poprawę wyglądu skóry. Zapewnia bardzo szerokie efekty w zakresie odmładzania twarzy, poprzez ujędrnienie, poprawę sprężystości skóry i redukcję mankamentów spowodowanych przez naturalne efekty starzenia.

Chociaż w zabiegach estetycznych nici wykorzystywane są od niedawna, to jednak w medycynie wykorzystywane były znacznie wcześniej, m.in. przy operacjach chirurgicznych. Do ich głównych zalet zaliczamy trwałość.

Specyfika zabiegów z zastosowaniem nici liftingujących

Lifting z zastosowaniem nici może być wykonany w obrębie twarzy (czoło, linia brwi, żuchwa), a także ciała (podniesienie skóry na szyi, dekolcie, brzuchu, ujędrnienie skóry ramion i piersi, podniesienie pośladków). Nici podnoszą, regenerują, wzmacniają skórę i korygują rysy twarzy. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych liftingujących zabiegów chirurgicznych, które są inwazyjne i wymagają długiej rekonwalescencji. Do zabiegów wykorzystywane są nici wykonane z wchłanialnych materiałów, które wchłaniają się po upływie ok. roku lub dwóch lat (w zależności od materiału, z którego zostały wykonane). W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystywane są nici wykonane z polidioksanonu, kwasu mlekowego lub polikaprolaktonu.

Nici są bezpieczne i nie powodują reakcji autoimmunologicznych. Ich średnia długość wynosi od 5 do 10 cm. Większość nici jest gładka, ale mogą być też wyposażone w stożki lub haczyki (dodatkowo wzmacniają działanie, w zabiegach podniesienia skóry – stymulują produkcję kolagenu i elastyny).

Zabieg i efekty po zabiegu

Sam zabieg nićmi nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Przeprowadza się go w miejscowym znieczuleniu skóry, zwykle przy pomocy kremu lub zastrzyku. Pojedyncze nici wprowadzane są przy pomocy pojedynczych cienkich igieł. Igły są wyciągane, natomiast nici liftingujące pozostają w skórze. Ich ilość zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz efektu, który chce uzyskać. Igły są wbijane pod kątem lub równolegle do siebie i tworzą niewidoczne retuszowanie podnoszące skórę. Sam zabieg nie trwa długo, średnio od 30 minut do godziny.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może doznawać uczucia lekkiego dyskomfortu. Może pojawiać się opuchlizna, delikatne zasinienie skóry lub swędzenie, co jednak jest dość naturalnym zjawiskiem. W niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie maści lub antybiotyku.

Ostateczny efekt jest widoczny po ok. 2-3 tygodniach. W tym czasie należy ograniczyć nadmierną ekspresję mimiczną. Nie zaleca się wykonywania masażu twarzy, golenia, peelingów.

Leave a Reply